Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - PSLE Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 6 & PSLE
    9.3k Posts 673 Posters 4.1m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • T Offline
      tianzhu
      last edited by

      1) There are 85 plates of fried noodle for 80 people. Each adult eats 2 plates of fried noodle and every three children share 1 plate of fried noodle. How many adults and children are there?


      2) 20 boys and girls sold tickets for a funfair. Each ticket was sold at $5.Each boy sold 5 tickets and each girl sold 3 tickets. The amount collected by the boys was $20 more than the amount collected by the girls. Find a) how many girls were there in the group b) how many tickets were sold altogether?

      3) Daniel has $160 more than Alex. After giving 1/10 of his money to Alex, he now has 3 times as much money than Alex. How much money do they have in the first place?

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • ChiefKiasuC Offline
        ChiefKiasu
        last edited by

        More headache for us parents? Heheh. It’s good that we see these questions for ourselves… that way we respect our children even more if they managed to get the questions right.


        Quick question: Which Primary level are these questions for?

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • T Offline
          tianzhu
          last edited by

          ChiefKiasu:
          More headache for us parents? Heheh. It's good that we see these questions for ourselves... that way we respect our children even more if they managed to get the questions right.


          Quick question: Which Primary level are these questions for?
          P5/P6

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • L Offline
            lizawa
            last edited by

            Yes, these are typical P5/P6 questions. Good thing is, when you get to P6, you can use algebra if you wish to.


            Q1 can be solved by algebra, model or guess and check. The last method should be least encouraged at this level.
            35 adults, 45 children.

            Q2 by ratio should be easy enough
            8 boys and 12 girls

            Q3 by model
            Daniel : $200, Alex : $40

            I am not sure, but I would think that Q1 and Q2 are 5 mark each and Q3, 4 marks.

            So, there are more than 1 way to solve the problems. The child must be good enough to identify the shortest and most accurate way to solve it due the time constraint and pressure during exam.
            :idea:

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • T Offline
              tianzhu
              last edited by

              1) There were some marbles at a shop. The ratio of the number of red marbles to the number of blue marbles was 2:3. When 50 more red marbles and 30 more blue marbles were added, the ratio of the number of red marbles to the number of blue marbles became 5:6. How many marbles were there at first?


              2) Susan went shopping with a sum of money. She spent 0.5 of her money plus $5 on a handbag. She then spent 0.5 of the remaining money plus $3 on a pair of sunglasses. Finally she spent 0.5 of what was left plus $2 on an umbrella. She was then left with $1.50. How much money did she have at first?

              3) There are 600 children in Team A and 30% of them are boys.
              There are 400 children in Team B and 60% of them are boys.
              After some children are transferred from Team B to Team A, 40% of the children in Team A and 60% of the children in Team B are boys.
              How many children are transferred from Team B to Team A?

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • K Offline
                KKKS
                last edited by

                Answers :


                1. Blue marbles = 150, Red marbles = 100

                2. $50

                3. 300 children

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • T Offline
                  tianzhu
                  last edited by

                  KKKS:
                  Answers :


                  1. Blue marbles = 150, Red marbles = 100

                  2. $50

                  3. 300 children
                  Hi
                  For the benefits of all members, could you provide the detailed solutions?

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • T Offline
                    tianzhu
                    last edited by

                    lizawa:
                    Yes, these are typical P5/P6 questions. Good thing is, when you get to P6, you can use algebra if you wish to.


                    Q1 can be solved by algebra, model or guess and check. The last method should be least encouraged at this level.
                    35 adults, 45 children.

                    Q2 by ratio should be easy enough
                    8 boys and 12 girls

                    Q3 by model
                    Daniel : $200, Alex : $40

                    I am not sure, but I would think that Q1 and Q2 are 5 mark each and Q3, 4 marks.

                    So, there are more than 1 way to solve the problems. The child must be good enough to identify the shortest and most accurate way to solve it due the time constraint and pressure during exam.
                    :idea:
                    Hi
                    For the benefits of all members, could you provide the detailed solutions?

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • L Offline
                      lizawa
                      last edited by

                      Q2 :


                      # tickets sold by 1 boy : # tickets sold by 1 girl
                      = 5: 3

                      ticket sales by 1 boy : ticket sales by 1 girl ( x $5 / ticket)
                      = 25 : 15

                      If there are u number of boys,
                      ticket sales by boys : ticket sales by girls
                      = 25u : 15 (20 -u)

                      Difference in ticket sales = 20

                      25u - 15(20-u) = 20
                      40u = 320
                      u = 8

                      # boys = 8; # girls = 12

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • L Offline
                        lizawa
                        last edited by

                        Q3 :


                        Not sure how to draw model here. Need to have before and after model.

                        Before :
                        Daniel : 10 units + $160
                        Alex : 10 units

                        After :
                        Daniel : 3 parts
                        Alex : 1 part

                        Since Daniel gives 1/10 to Alex, he has given (1 unit + $16) to Alex

                        In the \"After\" model,

                        1 part (for Alex) = 11 units + $16
                        3 parts (for Daniel) = 9 units + $144 ; ie. 1 part for Daniel is 3 units + $48

                        The difference is 2 parts : this is the key

                        2(11units + 16) = 6 units + $96
                        22 units + $32 = 6 units + $96
                        16 units = $64
                        1 unit = $4

                        At first,
                        Alex has 10 units = 10 X $4 = $40
                        Daniel has 10 units + $160 = $40 + $160 = $200.

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better 💗

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 3
                        • 4
                        • 5
                        • 931
                        • 932
                        • 1 / 932
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        3

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy