Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - PSLE Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 6 & PSLE
    9.3k Posts 673 Posters 4.1m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • T Offline
      Tang
      last edited by

      tweet:
      Tang:

      [quote=\"tweet\"]Hi,


      can pls help solve with this question with model diagram.TIA

      There were 4 times as many apples as oranges in a box.If 60 additional apples and 9 more oranges were put into the box, the new number of apples will becomes 6 times the the new number of oranges in the box. How many apples were there in the box at first?

      Thanks

      Before (model)
      Apples -- 4 units
      Oranges -- 1 unit

      After (model)
      Apples -- 6 Big units
      Oranges -- 1 Big unit

      Redraw
      Oranges -- 1 unit + 9 [Divide the Big unit]
      Apples -- 4 [1 unit + 9] + 2 [1 unit + 9]

      2 units + 6 x 9 --> 60
      2 units --> 60 - 54 = 6
      1 unit --> 6 / 2 = 3

      Apples: 4 units --> 4 x 3 = 12 at first.


      Hi Tang

      The answer is 60 apples at first.

      Thanks[/quote]Checks
      4 units -- 12, 1 unit -- 3

      12 + 60 = 72
      3 + 9 = 12

      72 / 12 = 6 times (correct)

      So answer 12 apples at first is correct. [60 is added, not the original number.]

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • T Offline
        tweet
        last edited by

        Hi Tang


        Thanks a lot. Now i see the picture after you summarise.

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • S Offline
          small
          last edited by

          Once again thanks for your time.


          Question:

          For every question Lilian answered correctly in a quiz, she scored 5 points. 2 points were deducted for each incorrect answer. For every 20 questions Lilian answered, 5 were wrong. She scored a total of 340 points in the quiz.

          a) How many questions did Lilian answer altogether?
          b) How many points less did she score because of the incorrect answer?

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • T Offline
            tianzhu
            last edited by

            Hi

            Hope this helps.

            Other than Guess and Check, the other method which is more effective is to use Grouping.

            For every 20 questions, 5 were wrong, meaning there were 15 correct ones.

            Marks achieved are (15*5) – (5*2) --- 65
            5 groups of 20 questions gave you (5*65) --- 325
            (340-325) --- 15 marks for 3 correct answers.

            a)Lilian answered (5*20) + 3 -----103 questions

            b)Two ways to get the answer

            Method 1
            (103*5) – 340 --- 175 points

            Method 2
            For every wrong answer, she lost (5+2) points
            Therefore, she scored (25*7) ---- 175 points less

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • S Offline
              small
              last edited by

              tianzhu:
              Hi

              Hope this helps.

              Other than Guess and Check, the other method which is more effective is to use Grouping.

              For every 20 questions, 5 were wrong, meaning there were 15 correct ones.

              Marks achieved are (15*5) – (5*2) --- 65
              5 groups of 20 questions gave you (5*65) --- 325
              (340-325) --- 15 marks for 3 correct answers.

              a)Lilian answered (5*20) + 3 -----103 questions

              b)Two ways to get the answer

              Method 1
              (103*5) – 340 --- 175 points

              Method 2
              For every wrong answer, she lost (5+2) points
              Therefore, she scored (25*7) ---- 175 points less

              Hi tianzhu,

              Thanks..I think your answer are correct, I also got the same answer by using methos 1..

              Angry that the given answer in the book are: a) 80; b) 140... :x :x

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • D Offline
                Denise
                last edited by

                A seamstress used up 64m of lace in 10 days. Everyday the length of lace used is increased by two times, compared to the before. How many days did she take to use a length of 1/4m

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • M Offline
                  mrswongtuition
                  last edited by

                  Denise, is there a typo error? She uses 64m a day, how long she takes to use 1/4m? Isn’t 1/4m = 25cm?

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • corneyAmberC Offline
                    corneyAmber
                    last edited by

                    mrswongtuition:
                    Denise, is there a typo error? She uses 64m a day, how long she takes to use 1/4m? Isn't 1/4m = 25cm?

                    No mistake and she uses 64m in 10 days not a day. Hence answer is 2 days.

                    http://i724.photobucket.com/albums/ww246/ks2me/P6Mathlace-1.jpg\">

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • M Offline
                      mrswongtuition
                      last edited by

                      Oh! haha! That’s the problem when you try to do maths questions while cooking and watching tv!

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • T Offline
                        tianzhu
                        last edited by

                        Denise:
                        A seamstress used up 64m of lace in 10 days. Everyday the length of lace used is increased by two times, compared to the before. How many days did she take to use a length of 1/4m

                        Hi, you may wish to check on this sentence again.

                        Everyday the length of lace used is increased by two times, compared to the before.

                        Is it more appropriate to replace by with to?

                        Everyday the length of lace used is increased to two times, compared to the before.

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better 💗

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 43
                        • 44
                        • 45
                        • 46
                        • 47
                        • 931
                        • 932
                        • 45 / 932
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        6

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy