Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - P3 Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 3
    2.3k Posts 337 Posters 1.0m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • S Offline
      shurley197323
      last edited by

      THKS .Everyone finally understood.

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • S Offline
        shurley197323
        last edited by

        [Moderator's note: Topics merged.]


        (1) Hulling & Daniel spent $65 altogether. Daniel & Lilian spent $89 altogether. If Lilian spent thrice as much money as huiling,how much did Daniel spent ?
        ANSWER : $53

        (2) Mr Yeo bought 57 greeting cards at 3 for $2.He sold them at 5 for $4.
        How much money did he earn if he sold all the cards.
        Answer : $7.60

        SORRY FOR ALL THE TROUBLE. I had the above answer but show no working and this teaches me not to buy assessment without any working show next tme. :?:

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • E Offline
          en107rn.01056yahoo.01056com.01056sg
          last edited by

          Solution for 1.


          Lillian spent thrice as much as huiling.
          Let Lillian be 3X and Huiling be X
          Let Daniel be Y

          Raise two equations. One is based on how much H and D spend.

          X + Y = 65
          Y = 65- X


          Second equation will be based on how much D & L spend .

          3X + y = 89


          Now substitute X to become Y by taking the earlier equation.


          3(65-x) + y = 89
          195 - 3X + Y = 89
          -2y = 89 - 195
          2y = 106
          y = 53

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • E Offline
            en107rn.01056yahoo.01056com.01056sg
            last edited by

            Solution for number 2.


            Cost of buying cards:

            Need to find out cost per packet (1 packet has 3 cards)

            57 divide by 3 = 19 packets

            Total cost = 19 X $2
            \t = $ 38

            Cash received from selling:

            5 cards at $4
            1 card selling at 4 divide by 5 = $0.80

            Cash received = $0.80 X 57 = $45.60


            He earns: 45.60 - 38 = $7.60

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • T Offline
              Tang
              last edited by

              shurley197323:
              [Moderator's note: Topics merged.]


              (1) Hulling & Daniel spent $65 altogether. Daniel & Lilian spent $89 altogether. If Lilian spent thrice as much money as huiling,how much did Daniel spent ?
              ANSWER : $53

              Model
              -------
              | D |---| $65
              | D |---|---|---| $89

              2 u --> 89 - 65 = 24
              1 u --> 24 / 2 = 12

              D --> 65 - 12 = $53

              Daniel spent $53.

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • E Offline
                en107rn.01056yahoo.01056com.01056sg
                last edited by

                Hi Tang


                I like your solution on qs 1. It’s short and simple and the diagram helps.
                I would like to try teaching my kids using your method but I’m a bit lost as to how to explain on certain portion.

                I understand the top part but stuck in the following:

                2 u –> 89 - 65 = 24

                I understand where the 2u come from but how to explain why

                89-65 =

                TIA

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • T Offline
                  tianzhu
                  last edited by

                  Hi, hope this helps.


                  http://farm3.static.flickr.com/2610/3709629694_ac1deda57e_o.jpg\">

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • E Offline
                    en107rn.01056yahoo.01056com.01056sg
                    last edited by

                    Awesome tianzhu. Thanks! 😄

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • S Offline
                      shurley197323
                      last edited by

                      Hi. thks for all the answer. But all this method is not taught in my girl’s school yet. How about yours ? They donot know "xy" and "1 or 2 units"

                      Do yr child in P3 already know that in school ?

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • E Offline
                        en107rn.01056yahoo.01056com.01056sg
                        last edited by

                        [quote]Hi. thks for all the answer. But all this method is not taught in my girl's school yet. How about yours ? They donot know \"xy\" and \"1 or 2 units\"

                        Do yr child in P3 already know that in school ?[/quote]Taught in dd school. Should be as around P3 level. I'm not sure but some question take a while for me to think.

                        Not taught at ds school but he is in P2.

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better 💗

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 12
                        • 13
                        • 14
                        • 15
                        • 16
                        • 225
                        • 226
                        • 14 / 226
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        2

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy