Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - P5 Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 5
    2.8k Posts 273 Posters 1.2m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • J Offline
      Jamesbond
      last edited by

      Grandma had some yellow and purple sweets in the ratio of 9:7. On Monday, she made 54 more yellow sweets. On Tuesday she gave away 44 purple sweets and sold 129 yellow sweets. The number of yellow sweets to the number of purple sweets became in the ratio of 6:5. How many yellow sweets are there in the end?

      Pl help…

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • J Offline
        Jamesbond
        last edited by

        tianzhu:
        Jamesbond:

        Using 3/5 of her money, Chloe could buy 11 notebooks. If she was given an extra $2, she could use it together with the remaining amount of money to buy another 8 such notebooks. How much money did Chloe have?


        Hi

        3 units ------ 11NB

        2 units + 2 ------ 8NB

        Make the number of NB equal

        24 units ------- 88NB

        22 units + 22 ------- 88NB

        24 units ------- 22 units + 22

        1 unit ------- 11

        Chloe --------- 5*11 ------ 55

        Best wishes

        Thx Tianzhu

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • T Offline
          tianzhu
          last edited by

          Jamesbond:
          Grandma had some yellow and purple sweets in the ratio of 9:7. On Monday, she made 54 more yellow sweets. On Tuesday she gave away 44 purple sweets and sold 129 yellow sweets. The number of yellow sweets to the number of purple sweets became in the ratio of 6:5. How many yellow sweets are there in the end?

          Pl help...
          Hi

          This question has been discussed before in this thread.

          Hope this helps

          Best wishes

          http://farm8.staticflickr.com/7210/6837707220_51b42ebf08_z.jpg\">

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • J Offline
            Jamesbond
            last edited by

            tianzhu:
            Jamesbond:

            Grandma had some yellow and purple sweets in the ratio of 9:7. On Monday, she made 54 more yellow sweets. On Tuesday she gave away 44 purple sweets and sold 129 yellow sweets. The number of yellow sweets to the number of purple sweets became in the ratio of 6:5. How many yellow sweets are there in the end?

            Pl help...

            Hi

            This question has been discussed before in this thread.

            Hope this helps

            Best wishes

            http://farm8.staticflickr.com/7210/6837707220_51b42ebf08_z.jpg\">

            :? :nailbite: am still not able to follow....

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • C Offline
              carol73
              last edited by

              Wilson spent equal amounts of money on 5 exercise books and 7 pencils. Each exercise book cost 30cents more than each pencil. How much did Wilson spend altogether?

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • T Offline
                tianzhu
                last edited by

                Jamesbond:

                :? :nailbite: am still not able to follow....
                Hi

                This is a typical question on “Units and Parts”.

                The tricky part in this question is changes are made in two stages unlike the common questions where you have single stage change.

                For the yellow sweets, grandma made 54 sweets on Monday and sold 129 sweets on Tuesday, this gives a deficit of 75 (129-54)

                9 units – 75 -------- 6 parts

                7 units – 44 -------- 5 parts

                Equalise the parts

                45 units – 375 ------- 30 parts

                42 units - 264 -------- 30 parts

                45 units – 375 -------- 42 units - 264

                From here 1 unit ------- 37

                Best wishes

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • T Offline
                  tianzhu
                  last edited by

                  carol73:
                  Wilson spent equal amounts of money on 5 exercise books and 7 pencils. Each exercise book cost 30cents more than each pencil. How much did Wilson spend altogether?

                  Hi

                  It helps to draw some simple diagram.

                  Cost of 7 pencils ------- Cost of 5 exercise books

                  Let cost of 1 pencil ------ 1 unit

                  Hence, cost of 1 exercise book ------- 1 unit + 30

                  7 units ------- (1 unit + 30)*5

                  7 units ------- 5 units +150

                  2 units ------ 150

                  1unit ------- 75

                  7 units ------- 525

                  Amount spend altogether -------- 525*2 ------- 1050 ------- $10.50

                  Best wishes

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • J Offline
                    Jamesbond
                    last edited by

                    tianzhu:
                    carol73:

                    Wilson spent equal amounts of money on 5 exercise books and 7 pencils. Each exercise book cost 30cents more than each pencil. How much did Wilson spend altogether?

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • J Offline
                      Jamesbond
                      last edited by

                      Hakim and suresh had some money in the ratio 13:8. When they each received $133, hakim will have 4 times as much money as Suresh. How much did hakim had at first?

                      Pl help…

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • J Offline
                        Jamesbond
                        last edited by

                        tianzhu:
                        Jamesbond:


                        :? :nailbite: am still not able to follow....

                        Hi

                        This is a typical question on “Units and Parts”.

                        The tricky part in this question is changes are made in two stages unlike the common questions where you have single stage change.

                        For the yellow sweets, grandma made 54 sweets on Monday and sold 129 sweets on Tuesday, this gives a deficit of 75 (129-54)

                        9 units – 75 -------- 6 parts

                        7 units – 44 -------- 5 parts

                        Equalise the parts

                        45 units – 375 ------- 30 parts

                        42 units - 264 -------- 30 parts

                        45 units – 375 -------- 42 units - 264

                        From here 1 unit ------- 37

                        Best wishes

                        Gotcha :salute: :thankyou:

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better 💗

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 211
                        • 212
                        • 213
                        • 214
                        • 215
                        • 281
                        • 282
                        • 213 / 282
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        5

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy