Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - PSLE Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 6 & PSLE
    9.3k Posts 673 Posters 4.1m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • T Offline
      Tang
      last edited by

      P6 pupils may want to try the Maths Questions at Uncle Observer's blog


      http://prischoolmaths.blogspot.com/

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • D Offline
        Denise
        last edited by

        Jack bought some pens and erasers for a total of $100.10.

        He spent $9.10 more on the pens than the erasers.
        Each pen costs $3.70 more than each eraser.
        Jack bought 6 times more ereasers than pens. How much does each pen cost?

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • M Offline
          mrswongtuition
          last edited by

          I'm not sure if this is right, but based on my interpretation of the question:


          Quantity of P:E is 1:7
          P [__]
          E [__][__][__][__][__][__][__]

          Price of P & E (in total)
          P [_______][_$9.10_] ````` } Total
          E [_______] ````````````` }$100.10

          By Price:
          $100.10 - $9.10 = $91
          2u -> $91
          1u -> $45.50

          Since there are 7 units of erasers, each unit of erasers will cost $45.50/7 = $6.50

          The price of the pens is $45.50 + $9.10 = $54.60

          Price of pens take away the price of 1 unit of erasers (to find the difference in amount if the same amount of pens & erasers were bought):
          $54.50 - $6.50 = $48.10

          Since each pen is more expensive than each eraser by $3.70,
          $48.10/$3.70 = 13 pens

          To find the price of each pen:
          $54.60/13pens = $4.20

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • D Offline
            Dharma
            last edited by

            Denise:
            Jack bought some pens and erasers for a total of $100.10.

            He spent $9.10 more on the pens than the erasers.
            Each pen costs $3.70 more than each eraser.
            Jack bought 6 times more ereasers than pens. How much does each pen cost?
            Its correct

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • D Offline
              Dharma
              last edited by

              mrswongtuition:
              I'm not sure if this is right, but based on my interpretation of the question:
              Sorry ...the answer is right

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • F Offline
                fxchow
                last edited by

                Hi,


                Can someone help to solve this problem. TIA šŸ˜„

                Allen, Raymond and Tom ran at a speed of 5km/h, 6km/h and 7km/h respectively.
                They ran along the same route and started at 6.00 am, 6.30 am and 7.00 am respectively.
                When Raymond passed Allen, he gave Allen a message to pass to Tom.
                What time will Tom receive the message?

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • D Offline
                  Denise
                  last edited by

                  ack bought some pens and erasers for a total of $100.10.

                  He spent $9.10 more on the pens than the erasers.
                  Each pen costs $3.70 more than each eraser.
                  Jack bought 6 times more ereasers than pens. How much does each pen cost?
                  How many pens and how erasers did he buy then?

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • D Offline
                    Dharma
                    last edited by

                    fxchow:
                    Hi,


                    Can someone help to solve this problem. TIA šŸ˜„

                    Allen, Raymond and Tom ran at a speed of 5km/h, 6km/h and 7km/h respectively.
                    They ran along the same route and started at 6.00 am, 6.30 am and 7.00 am respectively.
                    When Raymond passed Allen, he gave Allen a message to pass to Tom.
                    What time will Tom receive the message?
                    for

                    Hi,

                    At 7am, Allen already travelled (5x1)km. Need to calculate time for Tom catch up this dist.

                    Time for Tom to catch up = 5km/ (Speed of Tom - Speed of Allen)
                    = 5/(7-5) = 2.5hrs.

                    Tom will pass Allen at 9.30am ...is the time Allen passes the message to him

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • D Offline
                      Dharma
                      last edited by

                      Denise:
                      ack bought some pens and erasers for a total of $100.10.

                      He spent $9.10 more on the pens than the erasers.
                      Each pen costs $3.70 more than each eraser.
                      Jack bought 6 times more ereasers than pens. How much does each pen cost?
                      How many pens and how erasers did he buy then?
                      Hi,

                      Qty:
                      Pens : 1 unit
                      Erasers : 7 units

                      Cost:
                      Pens : 1 part +$3.70
                      Eraser : 1 part

                      Value :
                      Pens : (1 unit)x(1 part +$3.70)
                      Erasers : (7 units)x(1 part)

                      (8 units)(1 part) +(1unit)($3.70) = $100.10
                      (1 unit)($3.70) - (6 units)(1 part) = $9.10

                      (14 units)(1 part) = $ 91
                      (1 unit)(1 part) = $6.50
                      (8 units)(1 part) = $52

                      (1 unit)($3.70) = $100.10 - $52 = $48.10
                      1 unit = 13

                      No. of pens : 13
                      No. of erasers : 13 x 7 = 91

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • D Offline
                        Denise
                        last edited by

                        Ok. I get it. Thank you very much

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better šŸ’—

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 48
                        • 49
                        • 50
                        • 51
                        • 52
                        • 931
                        • 932
                        • 50 / 932
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        4

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy