Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Tutor MathsGuru: Ask me for your burning Maths questions!

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary Schools - Academic Support
    4.3k Posts 374 Posters 1.7m Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • T Offline
      tutormum
      last edited by

      Mathsguru, I couldn't agree with you better. :udaman: :goodpost:

      I did very badly in Maths in secondary school. :oops: So much so that I even believed that I was dumb. However, with determination, I decided to analysis every topic taught and find a way to understand the concepts in simple terms. How to be a good tutor when you are so poor in Maths? That's what made me determined to conquer my fear of Maths to help my students. I have developed some very good techniques in my teachings and my students love them as it helps them to overcome their own fear and gain confidence. :celebrate: If my students' parents know what I've scored in Maths during my secondary days, I think they'll in for a rude shock. :!: I never let them know until they see their kids' results. :lol:

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • A Offline
        atutor2001
        last edited by

        suiyuan:
        Thank you for your help.


        Simon has some money.
        He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
        He will be short of $0.40 if he were to buy another exercise book.
        He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.
        (a) How much does each exercise book cost?
        (b) How much money does Simon have?
        Hi

        I think your question should be :

        He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
        He will be short of $0.40 if he were to buy 1 more exercise book than pencil.
        He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil than exercise book.
        (a) How much does each exercise book cost?
        (b) How much money does Simon have?

        Is my guess right? :lol:

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • T Offline
          Tang
          last edited by

          atutor2001:
          suiyuan:

          Thank you for your help.


          Simon has some money.
          He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
          He will be short of $0.40 if he were to buy another exercise book.
          He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.
          (a) How much does each exercise book cost?
          (b) How much money does Simon have?

          Hi

          I think your question should be :

          He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
          He will be short of $0.40 if he were to buy 1 more exercise book than pencil.
          He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil than exercise book.
          (a) How much does each exercise book cost?
          (b) How much money does Simon have?

          Is my guess right? :lol:


          The original question is perfectly all right. The information will give us 'An exercise book costs $1 more than a pen'.

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • K Offline
            KSP
            last edited by

            Mathsguru, do you teach maths? I’m going to send my child to you.

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • A Offline
              atutor2001
              last edited by

              Tang:

              Simon has some money.
              He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
              He will be short of $0.40 if he were to buy another exercise book.
              He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.
              (a) How much does each exercise book cost?
              (b) How much money does Simon have?

              The original question is perfectly all right. The information will give us 'An exercise book costs $1 more than a pen'.
              Hi Tang

              Can help to explain please.

              \"He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils\" would means the total cost of 3 books and 7 pencils is $10.

              \"He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.\" would means the total cost of 3 books and 8 pencils is $9.40.

              How come more pencils will cost less?

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • T Offline
                Tang
                last edited by

                atutor2001:
                Tang:


                Simon has some money.
                He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
                He will be short of $0.40 if he were to buy another exercise book.
                He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.
                (a) How much does each exercise book cost?
                (b) How much money does Simon have?

                The original question is perfectly all right. The information will give us 'An exercise book costs $1 more than a pen'.

                Hi Tang

                Can help to explain please.

                \"He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils\" would means the total cost of 3 books and 7 pencils is $10.

                \"He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.\" would means the total cost of 3 books and 8 pencils is $9.40.

                How come more pencils will cost less?

                3 B + 7 P = 10

                1 B - 1 P = 1

                It was not stated that the amount of money he has is $10.

                Anyway, this will be my last post in any forum. As I have been offensive for 3 incidences, I am now banned by my parents with immediate effect. Good luck to all. Bye.

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • A Offline
                  atutor2001
                  last edited by

                  Tang:


                  3 B + 7 P = 10

                  1 B - 1 P = 1

                  It was not stated that the amount of money he has is $10.

                  Anyway, this will be my last post in any forum. As I have been offensive for 3 incidences, I am now banned by my parents with immediate effect. Good luck to all. Bye.
                  Hey Tang

                  Please don't leave this forum. Your postings were never offensive. Instead they were the more informative and useful ones that I enjoy reading and pondering over. I am sure all others here will agree with me.

                  Just like this clarification you have given. It is so clear and enlightening. Otherwise I will still be spending hours thinking over it.

                  Hope to read your postings again.

                  Regards

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • M Offline
                    Muffins
                    last edited by

                    atutor2001:
                    Tang:



                    3 B + 7 P = 10

                    1 B - 1 P = 1

                    It was not stated that the amount of money he has is $10.

                    Anyway, this will be my last post in any forum. As I have been offensive for 3 incidences, I am now banned by my parents with immediate effect. Good luck to all. Bye.

                    Hey Tang

                    Please don't leave this forum. Your postings were never offensive. Instead they were the more informative and useful ones that I enjoy reading and pondering over. I am sure all others here will agree with me.

                    Just like this clarification you have given. It is so clear and enlightening. Otherwise I will still be spending hours thinking over it.

                    Hope to read your postings again.

                    Regards

                    Yeah, Tang...

                    You're posts were, on the contrary, giving us insight into new ways around stuff that we hadn't seen before! You're posts were just posts that were looking at things from a different angle, not offensive ones! If you leave this forum, everyone would be like this: 😞 😒 :!:

                    Hope that you will soon be back, solving the mind-baffling problems that elude us everyday! πŸ˜„

                    Muffins.

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • M Offline
                      mathsguru
                      last edited by

                      suiyuan:
                      Simon has some money.

                      He spends $10 on 3 exercise books and 7 pencils.
                      He will be short of $0.40 if he were to buy another exercise book.
                      He will have $0.60 left if he were to buy one more pencil.
                      (a) How much does each exercise book cost?
                      (b) How much money does Simon have?
                      Dear Suiyuan,

                      Here's my solution. Just like what Tang mentioned, an exercise book costs $1 more than a pencil. You can ask your child to try drawing out the model, sentence by sentence, to visualise it. πŸ™‚

                      http://www.postimage.org/image.php?v=PqkJOQr

                      Cheers,
                      MathsGuru

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • M Offline
                        mathsguru
                        last edited by

                        Tang:
                        Anyway, this will be my last post in any forum. As I have been offensive for 3 incidences, I am now banned by my parents with immediate effect. Good luck to all. Bye.

                        Hi Tang,

                        Please continue to share your solutions as we all welcome other methods of solving a problem. We can all learn something from one another. πŸ™‚

                        Cheers,
                        MathsGuru

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better πŸ’—

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 3
                        • 4
                        • 5
                        • 6
                        • 7
                        • 8
                        • 429
                        • 430
                        • 6 / 430
                        • First post
                          Last post



                        Online Users

                        Statistics

                        2

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy