Logo
    • Education
      • Pre-School
      • Primary Schools Directory
      • Primary Schools Articles
      • P1 Registration
      • DSA
      • PSLE
      • Secondary
      • Tertiary
      • Special Needs
    • Lifestyle
      • Well-being
    • Activities
      • Events
    • Enrichment & Services
      • Find A Service Provider
      • Enrichment Articles
      • Enrichment Services
      • Tuition Centre/Private Tutor
      • Infant Care/ Childcare / Student Care Centre
      • Kindergarten/Preschool
      • Private Institutions and International Schools
      • Special Needs
      • Indoor & Outdoor Playgrounds
      • Paediatrics
      • Neonatal Care
    • Forum
    • ASKQ
    • Register
    • Login

    Q&A - P4 Math

    Scheduled Pinned Locked Moved Primary 4
    1.6k Posts 200 Posters 598.5k Views 1 Watching
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • C Offline
      chloecube
      last edited by

      Hi all,


      my DS is going to P4 next yr, previously i was in another KSP thread P3 Math, when i was there, i was already struggling to understand the concept so that i can explain in an easier format to him to make him understand.

      i was just looking at this thread ytd and my head again went :faint:
      i just spend the whole afternoon reading each of the thread here. some question i can understand but need some thinking, as for the rest, i really catch no balls... :gloomy:

      i am started to be afraid how DS is going to cope in P4
      can anyone advise if it is good for him to go for tuition or self study?
      his school hr is rather long and plus the long journey from school back home, he'd have lesser time to study. i am also worry if he will be too tired to go for tuition in the weekday evening..


      can anyone help?

      1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • L Offline
        lizawa
        last edited by

        chloecube:
        Hi all,


        my DS is going to P4 next yr, previously i was in another KSP thread P3 Math, when i was there, i was already struggling to understand the concept so that i can explain in an easier format to him to make him understand.

        i was just looking at this thread ytd and my head again went :faint:
        i just spend the whole afternoon reading each of the thread here. some question i can understand but need some thinking, as for the rest, i really catch no balls... :gloomy:

        i am started to be afraid how DS is going to cope in P4
        can anyone advise if it is good for him to go for tuition or self study?
        his school hr is rather long and plus the long journey from school back home, he'd have lesser time to study. i am also worry if he will be too tired to go for tuition in the weekday evening..
        can anyone help?
        First, how is he doing for math in p3. Do you think he need external help?
        You can either engage home tutor, to save you the traveling time or attend tuition on weekends.
        Even with tuition, it is best that you also continue to monitor his progress and help him out as and when needed.

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • C Offline
          chloecube
          last edited by

          lizawa:
          chloecube:

          Hi all,


          my DS is going to P4 next yr, previously i was in another KSP thread P3 Math, when i was there, i was already struggling to understand the concept so that i can explain in an easier format to him to make him understand.

          i was just looking at this thread ytd and my head again went :faint:
          i just spend the whole afternoon reading each of the thread here. some question i can understand but need some thinking, as for the rest, i really catch no balls... :gloomy:

          i am started to be afraid how DS is going to cope in P4
          can anyone advise if it is good for him to go for tuition or self study?
          his school hr is rather long and plus the long journey from school back home, he'd have lesser time to study. i am also worry if he will be too tired to go for tuition in the weekday evening..
          can anyone help?

          First, how is he doing for math in p3. Do you think he need external help?
          You can either engage home tutor, to save you the traveling time or attend tuition on weekends.
          Even with tuition, it is best that you also continue to monitor his progress and help him out as and when needed.

          his math is average but not too good in problem sum.
          i am just afraid if he is not aided in P4, his result will slack.

          i used to have a pte tutor for him, but she went to deliver her 3rd baby and stop teaching for the time being.
          good tutor is not easy to find.

          i felt that time is very limited for both me and him
          he has to stay back in school at least 2 times per week for CCA. he also have swimming lesson every thursday.
          timing left for him to study and rest are little
          i am a FTWM, by the time i reach home and settle dinner, its already 7plus
          he sleeps at 9, i only left 1 hr with him to revise whatever homework or school work with him.

          esp for math, it can take quite sometime to teach and make him understand. sometime i wonder how other kids are copping with this hectic schedules

          1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • P Offline
            pineapple tarts
            last edited by

            Sorry, can I ask how to solve the following question :


            Mary spent $40 on 4 hairclips and 4 hairbands. 2 hairclips cost as much as 2 hairbands. FInd the cost of 1 hairband.

            1 Reply Last reply Reply Quote 0
            • K Offline
              KuroYuri
              last edited by

              pineapple tarts:
              Sorry, can I ask how to solve the following question :


              Mary spent $40 on 4 hairclips and 4 hairbands. 2 hairclips cost as much as 2 hairbands. FInd the cost of 1 hairband.
              2 hairclips=2 hairbands, so
              4 hairclips+4 hairbands

              assume the cost of 1 hairclip is 1u. 2 hairclips=2u, therefore 2 hairbands=2u (since 1 hairband is also 1u)
              2hairclips+2hairbands=4u
              4hairclips+4hairbands=8u($40)
              (draw model)

              since 1 hairband is 1u, simply divide $40 by 8 and u will get your ans. šŸ™‚
              Hope that was clear enough.

              1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • P Offline
                pineapple tarts
                last edited by

                Sorry, my question was wrong. Correction below. šŸ˜“


                Mary spent $40 on 4 hairclips and 4 hairbands. 2 hairclips cost as much as 3 hairbands. FInd the cost of 1 hairband.

                1 Reply Last reply Reply Quote 0
                • MathIzzzFunM Offline
                  MathIzzzFun
                  last edited by

                  pineapple tarts:
                  Sorry, my question was wrong. Correction below. šŸ˜“


                  Mary spent $40 on 4 hairclips and 4 hairbands. 2 hairclips cost as much as 3 hairbands. FInd the cost of 1 hairband.
                  Hi

                  4 clips + 4 bands = $40
                  2 clips + 2 bands = $ 20
                  Since 2 clips = 3 bands, 3 bands + 2 bands = $ 20 ie 5 bands = $20, so 1 band = $4

                  cheers.

                  1 Reply Last reply Reply Quote 0
                  • P Offline
                    pineapple tarts
                    last edited by

                    MathIzzzFun:
                    pineapple tarts:

                    Sorry, my question was wrong. Correction below. šŸ˜“


                    Mary spent $40 on 4 hairclips and 4 hairbands. 2 hairclips cost as much as 3 hairbands. FInd the cost of 1 hairband.

                    Hi

                    4 clips + 4 bands = $40
                    2 clips + 2 bands = $ 20
                    Since 2 clips = 3 bands, 3 bands + 2 bands = $ 20 ie 5 bands = $20, so 1 band = $4

                    cheers.

                    Many thanks MathIzzzFun,

                    Can I ask, I keep seeing it as 3 bands + 3 bands = $20.
                    I cannot see 3 bands + 2 bands. pls enlighten me. šŸ˜“

                    1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • J Offline
                      just888
                      last edited by

                      pineapple tarts:
                      MathIzzzFun:


                      Many thanks MathIzzzFun,


                      Can I ask, I keep seeing it as 3 bands + 3 bands = $20.
                      I cannot see 3 bands + 2 bands. pls enlighten me. šŸ˜“

                      Hi pineapple tart, it was stated in the question that 2 hair clips is the price of 3 hair bands. Since 2clips + 2 bands = 20
                      Therefore replacing the 2 clips with the clips 3 bands you will have: 3 bands + 2 bands bands=20

                      1 Reply Last reply Reply Quote 0
                      • P Offline
                        pineapple tarts
                        last edited by

                        OMG, I must be blind !! :thankyou:

                        1 Reply Last reply Reply Quote 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better šŸ’—

                        Register Login
                        • 1
                        • 2
                        • 17
                        • 18
                        • 19
                        • 20
                        • 21
                        • 159
                        • 160
                        • 19 / 160
                        • First post
                          Last post



                        Online Users
                        kellychan899K
                        kellychan899
                        erictan86E
                        erictan86

                        Statistics

                        5

                        Online

                        211.3k

                        Users

                        34.5k

                        Topics

                        1.8m

                        Posts
                        Popular Topics
                        New to the KiasuParents forum? Tips and Tricks!
                        P1 Registration 2027 Changes
                        DSA Discussions and Strategies
                        PSLE Discussions and Strategies
                        How much do you spend on the kids' tuition/enrichments?
                        SkillsFuture course recommendations

                          About Us Contact Us forum Terms of Service Privacy Policy